Claim? Tagline? Brandline? A co to takiego?

Home / brandline / Claim? Tagline? Brandline? A co to takiego?

Czym w ogóle jest claim i czym różni się on od tagline lub hasła/sloganu reklamowego?

Czym są claimy?

Claimy (inaczej: tagline lub brandline – w zasadzie wszystkie te trzy nazwy znaczą to samo) to główne slogany firm “przyklejone” do nazwy/logotypu.

Claim nie jest kolejnym hasłem reklamowym. Zwykle ma on inne cele niż slogan reklamowy, uzależnione od typu nazwy, przy której występuje. Czasem musi on nazwę tłumaczyć, czasem zmiękczyć jej przekaz, czasem opowiedzieć o misji marki, a czasem na stałe przywiązać do nazwy call to action.

Claimy nazywane są też „sloganami brandingowymi” co dobrze odzwierciedla etap ich powstawania; zwykle bowiem są realizowane już na etapie brandingu, co wynika z prostej, technicznej przyczyny – graficznie claim jest elementem logotypu.

Claim czy slogan?

Claim to hasło reklamowe, które zwykle jest m.in. elementem logo marki. Występuje on często jako uzupełnienie informacji o działalności firmy, tzn. „doprecyzowuje nazwę”. Slogan/hasło reklamowe ma natomiast za zadanie przyciągać uwagę do konkretnej reklamy. Oba te komunikaty zwykle występują w innych miejscach materiałów reklamowych, np. hasło na początku/otwarciu reklamy, logotyp z claimem na zamknięciu. Dzięki temu w dwóch miejscach reklamy mamy dwa wabiki: hasło, które przekonuje do konkretnej, oferowanej usługi, produktu lub oferty, oraz claim, który przekonuje do samej firmy, marki lub producenta.

Technicznie: claim (tagline/brandline) zwykle jest używany przez długie lata; hasło reklamowe/slogan reklamowy – podczas konkretnej kampanii reklamowej.

naming

 

Related Posts

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

claimclaim