Krótko i konkretnie. Tak można podsumować pytania serwisu oraz nasze odpowiedzi. I znów naming znalazł się na pierwszym planie, czyli rozmowa o tym, jaka powinna być dobra, rozpoznawalna nazwa.
O co pytała nas dziennikarka AdsTalk? Generalnie rozmowa skupiała się na tematach związanych wprost z tworzeniem nazw. W wywiadzie, do którego publikujemy link poniżej, odpowiadaliśmy m.in. na pytania o to, jakie elementy powinna zawierać dobra, rozpoznawalna nazwa, czy powinna nawiązywać do profilu usług, kiedy powinna zawierać człon imienia bądź nazwiska właściciela i tym podobne.
Całą rozmowę można przeczytać na stronie Adstalk.pl: „Dobre praktyki namingu, czyli jaką nazwę wybrać dla swojej firmy?” do zerknięcia na który serdecznie zapraszamy, a poniżej publikujemy krótki fragment wywiadu – odpowiedzi na dosłownie dwa pytania.
Jakie elementy powinna zawierać dobra, rozpoznawalna nazwa?
Już samo pytanie zawiera częściową odpowiedź – powinna być rozpoznawalna, tzn. charakterystyczna. Jeśli będzie podobna do innych, konkurencyjnych, to choćbyśmy nie wiem jak się starali i nie wiadomo jak wiele kasy przepalili na reklamę – nie stanie się rozpoznawalna. Krótko mówiąc – im bardziej wyjątkowa, nietypowa i pobudzająca wyobraźnię, tym szybciej – a co za tym idzie: taniej wypracujemy jej rozpoznawalność…
Czy nazwa firmy zawsze powinna być taka sama jak adres strony internetowej?
I tak i nie. Tzn. dobrze, aby była, ale są wyjątki. P4, gdy wprowadził markę Play na rynek, z tego co pamiętam długo dysponował tylko domeną playmobile.pl. Dopiero z czasem odkupił domenę play.pl i jedni mówią, że za 2 miliony złotych, inni że nawet za kilkanaście. I te właśnie miliony zapłacone za domenę są odpowiedzią na to, dlaczego lepiej od razu mieć nazwę z domeną…